Administrative Structure

Board of Directors

Currently the activities of the Academy are coordinated by a Board of Directors formed by one president, one vice-president, six regional vice-presidents and five directors, elected every triennium by the Full Members of the house, with re-election being allowed. For the triennium of 2019 to 2022, the elected Board of Directors is composed as follows:

President
Luiz Davidovich

Vice-President
Helena Bonciani Nader

Regional Vice-Presidents
North Region: Adalberto Luis Val
Northeast Region: Jailson Bittencourt de Andrade
South Region: João Batista Calixto
Minas Gerais and Midwest: Mauro Martins Teixeira
Rio de Janeiro: Lucia Mendonça Previato
São Paulo: Glaucius Oliva

Directors
Elibio Leopoldo Rech Filho
Francisco Rafael Martins Laurindo
Marcia Cristina Bernardes Barbosa
Ruben George Oliven
Virgilio Augusto Fernandes Almeida

Aside from the Board of Directors, the institution with two other instances: the Audit Council, elected for the period of 2019 to 2022, and the Advisory Council, which was reappointed for an additional mandate for the same period.

Audit Council

Alvaro Toubes Prata
Fernando Cosme Rizzo Assunção
Luiz Bevilacqua
Renato Machado Cotta
Susana Inés Cordoba de Torresi

Advisory Council

By section
Mathematical Sciences: Marcelo Miranda Viana da Silva
Physical Sciences: Antonio Gomes de Souza Filho
Chemical Sciences: Maria Domingues Vargas
Earth Science: Umberto Giuseppe Cordani
Biological Sciences: Marie-Anne Van Sluys
Biomedical Sciences: Carlos Alexandre Netto
Health Sciences: Fernando de Queiroz Cunha
Agricultural Sciences: Evaldo Ferreira Vilela
Engineering Sciences: Virgínia Sampaio Teixeira Ciminelli
Social Sciences: Elisa Maria da Conceição Pereira Reis

By region
North: Roberto Dall’Agnol
Northeast and Espírito Santo: Luiz Drude de Lacerda
Minas Gerais and Midwest: Mercedes Maria da Cunha Bustamante
Rio de Janeiro: Sérgio Teixeira Ferreira
São Paulo: Paulo Eduardo Artaxo Netto
South: Thaisa Storchi Bergmann

Affiliate Members (Learn more)
Ana Leonor Chies Santiago Santos (full representative)
Raquel Cardoso de Melo Minardi (full representative)
Jaqueline Godoy Mesquita (first surrogate)
Rodrigo Nunes da Fonseca (second surrogate)

Selection Committee

Permanent Member President: Luiz Davidovich

Elected Members

With a mandate until 2022

Claudio Landim (Mathematical Sciences)
Glaucius Oliva (Biomedical Sciences)
Jorge Almeida Guimarães (Biomedical Sciences)
José Murilo de Carvalho (Social Sciences)

With a mandate until 2023

Sylvio Roberto Accioly Canuto (Physical Sciences)
Jairton Dupont (Chemical Sciences)
Eliete Bouskela (Health Sciences)
Concepta Margaret McManus Pimentel (Agricultural Sciences) 

With a mandate until 2024

Ronald Cintra Shellard (Physical Sciences)
Alexander Wilhelm Armin Kellner (Earth Sciences)
Alicia Juliana Kowaltowski (Biological Sciences)
Claudia Maria Bauzer Medeiros (Engineering Sciences)