Administrative Structure

Board of Directors

Currently the activities of the Academy are coordinated by a Board of Directors formed by one president, one vice-president, six regional vice-presidents and five directors, elected every triennium by the Full Members of the house, with re-election being allowed. For the triennium of 2022 to 2025, the elected Board of Directors is composed as follows:

President
Helena Bonciani Nader

Vice-President
Jailson Bittencourt de Andrade

Regional Vice-Presidents
North Region: Adalberto Luis Val
Northeast Region: Anderson Stevens Leonidas Gomes
South Region: Ruben George Oliven
Minas Gerais and Midwest: Mercedes Maria da Cunha Bustamante
Rio de Janeiro: Patricia Torres Bozza
São Paulo: Glaucius Oliva

Directors
Alvaro Toubes Prata
Maria Domingues Vargas
Mariangela Hungria
Roberto Lent
Virgilio Augusto Fernandes Almeida

Aside from the Board of Directors, the institution with two other instances: the Audit Council, elected for the period of 2022 to 2025, and the Advisory Council, which was reappointed for an additional mandate for the same period.

Audit Council

Eliete Bouskela
Fernando Cosme Rizzo Assunção
José Roberto Boisson de Marca
Mara Helena Hutz
Renato Machado Cotta

Advisory Council

By section
Mathematical Sciences: Marcelo Miranda Viana da Silva
Physical Sciences: Antonio Gomes de Souza Filho
Chemical Sciences: Maria Domingues Vargas
Earth Science: Umberto Giuseppe Cordani
Biological Sciences: Marie-Anne Van Sluys
Biomedical Sciences: Carlos Alexandre Netto
Health Sciences: Fernando de Queiroz Cunha
Agricultural Sciences: Evaldo Ferreira Vilela
Engineering Sciences: Virgínia Sampaio Teixeira Ciminelli
Social Sciences: Elisa Maria da Conceição Pereira Reis

By region
North: Roberto Dall’Agnol
Northeast and Espírito Santo: Luiz Drude de Lacerda
Minas Gerais and Midwest: Mercedes Maria da Cunha Bustamante
Rio de Janeiro: Sérgio Teixeira Ferreira
São Paulo: Paulo Eduardo Artaxo Netto
South: Thaisa Storchi Bergmann

Affiliate Members (Learn more)
Juliana Hipólito (full representative)
Taissa Rodrigues Marques da Silva (full representative)
Nara Lins Meira Quintão (first surrogate)
Raoni Rajão (second surrogate)

Selection Committee

Permanent Member President: Helena Boniciani Nader

Elected Members

With a mandate until 2023

Sylvio Roberto Accioly Canuto (Physical Sciences)
Jairton Dupont (Chemical Sciences)
Eliete Bouskela (Health Sciences)
Concepta Margaret McManus Pimentel (Agricultural Sciences) 

With a mandate until 2024

Ronald Cintra Shellard (Physical Sciences)
Alexander Wilhelm Armin Kellner (Earth Sciences)
Alicia Juliana Kowaltowski (Biological Sciences)
Claudia Maria Bauzer Medeiros (Engineering Sciences)

With a mandate until 2025

Maria José Pacifico (Mathematical Sciences)
Célia Regina da Silva Garcia (Biomedical Sciences)
Regina Pekelmann Markus (Biomedical Sciences)
Nadya Araújo Guimarães (Social Sciences)